NEDEN DOĞAL TAŞ - DOĞAL TAŞ

+90 212 234 25 50
İçeriğe git

Ana menü:

NEDEN DOĞAL TAŞ


DOĞAL TAŞ  ETKİLEYİCİDİR.
Doğal taş;özellikleri cinsine ,çeşidine ve onu oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre değişiklik gösteren doğal bir üründür.Doğal taş bu özellikleri ile tüm inşaat malzemelerinden farklıdır.Hem doğal taşlarla, hem de diğer pek çok malzeme ile kombine edilebilen benzersiz bir malzemedir.Doğal taş tek tip endüstriyel bir ürün değildir ve oluşum sürecinin izlerini taşımaktadır.
DOĞAL TAŞ  EKOLOJİKTİR.
Doğal taş bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere doğada neredeyse hazır halde bulunmaktadır.Sadece taşı ocağından çıkartmak ve işlemek için enerji gerekmektedir ve bu da diğer inşaat malzemeleri için gerekenden çok daha azdır.Doğal taşlar genellikle büyük patlatmalar yapmadan ocaktan kesilerek çıkarılmaktadır. Kullanılmayan atıklar ise tekrar doğaya karışmaktadır.

DOĞAL TAŞ  DOĞA İLE UYUMLUDUR.
Doğal taş sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Yiyecek hazırlanan mekânlarda güvenle kullanılmaktadır.Yanıcı değildir ve yangın sırasında da sağlığa zararlı herhangi bir madde açığa çıkmamaktadır.

DOĞAL TAŞ  FARKLIDIR.
Doğal taş kadar renk ve yapı çeşitliğine sahip başka bir inşaat malzemesi bulunmamaktadır.Doğal taşlar renk ,yapı ve yüzey çeşitliliğine sahiptir.Yüzeye uygulanan işlemlerle bu çeşitlilik daha da artmaktadır.Bu durum Mimar ve Mühendislere arzu ettikleri görünüş ve havayı yaratmak için geniş seçenekler sunmaktadır.Doğal taşlar genellikle güzel görünümleri ve teknik özellikleri nedeni ile tercih edilmektedir.Bir inşaat malzemesinde bulunması istenen neredeyse her özelliği karşılayacak uygun bir doğal taş vardır.
DOĞAL TAŞ  ÖZGÜNDÜR.
Doğal taşlar ocaktan büyük bloklar halinde çıkarılmakta ve istenen ölçülerde kesilmektedir.Doğal taş üretiminde standart bir ölçü yoktur.Plakaların ölçüsü ocaktan çıkarılan bloğun boyutlarıdır.Ölçüler ihtiyaca göre belirlenebilmektedir.Sadece kare yada dikdörtgen levhalar değil istenen herhangi bir şekilde sağlanabilmektedir.Taşların çeşitliliği, ve özel işlemler yardımı ile tasarım imkanı artmakta, benzersiz projelere ulaşılmaktadır.
DOĞAL TAŞ  YILLANDIKÇA GÜZELLEŞİR.
Doğal taş binlerce yıl geçmişi olan inşa malzemesidir.Doğal taş zamanla bozulmaz, güzelliğini ve özelliğini korur.Çoğu yapı malzemesi yıllar geçtikçe çirkinleşmekte ,doğal taş ise kendine özgü bir görünüm kazanmakta, gerçek güzelliğine ulaşmaktadır.Ayrıca doğal taşlar kolayca ve masraf gerektirmeden temizlenmektedir.Birkaç yüzyıllık doğal taşlar restore edilerek orijinal hallerine getirilebilmektedir.

DOĞAL TAŞ  ÜÇ BOYUTLUDUR.
İstenilen boyutta taşın üretilmesi mümkündür. Taşın üzerine uygulanan yüzey işlemleri ile ışık-gölge efektleri oluşturulabilmektedir.Bu ve benzeri şekilde işlem görmüş taşlar cephelere sağlam, güçlü ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır.
DOĞAL TAŞ  UCUZDUR.
Bir yapı malzemesinin ömrü 30 yıl yada sonsuza kadar kullanılabilmesi esas alınarak hesaplandığında doğal taşın suni malzemelerden pahalı olmadığı görülmektedir.İlk maliyet, ömür olarak kıyaslandığında diğer malzemelerden ucuzdur. Temizlenmesi ve korunması için gereken maliyet  de düşüktür.

DOĞAL TAŞ  ÜSTÜN FİZİKSEL ÖZELLİKLERE SAHİPTİR.
Doğal taş ısıyı iyi soğurmaktadır.Binaların dışına kaplandığında binanın istenmeyen şekilde ısınmasını-soğumasını engellemektedir.Araştırmalar doğal taş ile kaplanmış çok katlı binaların ısınması ve soğutulması için gereken enerjinin 100-150 kWs/m2 olduğu ,yüzeyi cam olan binalarda ise bu oranın 300-700 kWs/m2 olduğu görülmüştür.

DOĞAL TAŞ  DAYANIKLIDIR.
Doğal taşın basınç ve aşınma direnci yüksektir.  Pek çoğu sonsuza dek dayanabilen bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir.Yalnızca paslanmaz çelik, doğal taşla yarışabilir.Fakat maliyeti çok yüksektir.Granit ve benzeri malzemeler insan ömrü süresince bile çok az aşınmaktadır.

Telif Hakkı © 2021 TAŞMARKET Doğal Taş Pazarlama & Uygulama
İçeriğe dön | Ana menüye dön